W jakich sytuacjach warto poradzić się dużo bardziej doświadczonej osoby zatrudnionej w biurze rachunkowym?

Wszyscy znają przysłowie, iż nieznajomość prawa szkodzi. Oczywiście jest to prawda, lecz są takie sfery życia, szczególnie takie jak zdobycie pierwszej pracy, wypłata honorarium lub urlop wychowawczy lub ”tacierzyński”, jakie szczególnie warto skonsultować z kimś z dużą wiedzą z tego zakresu, żeby nie być oszukanym lub aby dochodzić swoich praw z pełną świadomością tego, co się nam należy.

Przede wszystkim pomoc biura rachunkowego może przydać się gdy stanie przed nami wyzwanie, którym jest samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza – znacznie więcej odnajdziesz na tej stronie. Czasy są takie, że internet pełna jest artykułów poradnikowych, nowinek i plotek powiązanych z zakładaniem i prowadzeniem

dokumentacja firmy

Autor: Flazingo Photos
Źródło: http://www.flickr.com

działalności (zwłaszcza, gdy zgłoszenia można dokonać internetowo). Jednakże na osoby, jakie dokonały wszystkich formalności i zaczęły pracę na własny rachunek, czeka sporo nowych sytuacji, w których trzeba umieć sobie radzić. Istotne jest również to, aby nie tracić głowy gdy coś stanie się nie tak jak zakładaliśmy.

Jeżeli działalność gospodarcza otwierana jest przez kobietę, dobrze jest poznać szczegóły takich zagadnień jak należący się nam urlop wychowawczy na jego stronie albo zawieszenie działalności na czas zwolnienia. Jeśli jesteśmy młodym biznesmenem i chcielibyśmy zatrudniać pracowników, zastanówmy się, jak ma wyglądać proces rekrutacji i selekcji i poprośmy księgową o przygotowanie lub wskazanie bazy wzorów takich pism jak umowa o dzieło, umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę czy druk delegacji. Gdy będziemy mieć pracowników albo podpisywać umowy z partnerami biznesowymi, będziemy wyglądać profesjonalnie gdy przedstawimy fachowo opracowane dokumenty, nawet gdyby było to wypowiedzenie umowy o pracę – czytaj to. Jeżeli chodzi o opłaty podatkowe i ZUS-y – tu także porada księgowej z biura może być nieoceniona.

To pewne, iż zawsze lepiej wcześniej udać się po poradę księgowego albo doradcy podatkowego, niż potem płacić za błędy popełnione przez nieuwagę czy przez brak wiedzy. Zwłaszcza, gdy raczkujemy na rynku pracy, szukamy stabilnego zatrudnienia czy też nie całkiem orientujemy się w zagadnieniach z zakresu prawa pracy itp.