Właściwości certyfikatu GOST

O ile coraz częściej można spotkać się z certyfikatem EAC, stosowanym na terenie Unii Celnej, to jednak nie każdy zna standardy GOST obowiązujące na terenie Rosji.

tłumacz

Autor: Robb1e
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to jednak certyfikat (idź:- certificator.eu/en/certification/gost-r.html) związany z Unią Celną, ponieważ potwierdza on spełnione regulacje techniczne rozpracowane w Rosji, Kazachstanie oraz Białorusi.
gps

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Fachowiec

Autor: Hyundai

GOST certyfikat jest dokumentem wydawanym na produkt zgodny ze standardami rosyjskimi. Inna nazwa to GOST-R, gdzie litera ostatnia oznacza właśnie Rosję. Jeśli dany produkt jest zgodny ze standardami, wówczas przyznany zostaje certyfikat. GOST może płyn do dezynfekcji dotyczyć w pewnych przypadkach wszystkich trzech państw Unii Celnej, jednak jednocześnie należy dodać, iż zagadnienia i parametry we wszystkich trzech wspomnianych krajach są różnorodne. Certyfikat GOST jest wydawany na partię pojedynczą na Produkty dostarczone do Federacji Rosyjskiej, bądź seryjną, na rok, dwa lub trzy lata. Ów certyfikat zawiera m.in. informacje o danych producenta oraz odbiorcy, całkowitą nazwę towaru, jego model czy też opis. Jeśli wcześniej były przyznawane certyfikaty na pojedynczą partię, w czasie późniejszym ubiegać się można o seryjną certyfikację, gdzie podać należy między innymi informacje o wcześniejszych certyfikatach, jak również protokoły badań. Wszelkie dokumenty jednak mogą się od siebie różnić w zależności od niektórych czynników.

W Federacji Rosyjskiej przyznawane jest również świadectwo sanitarno-epidemiologiczne, które pozwalają na produkcję oraz wwóz na obszar kraju produktów. Certyfikat potwierdza zgodność towarów z higienicznymi normami i sanitarnymi. Z reguły przyznaje się go na okres 5 lat.