Wytrzymałe opony do samochodu

Opony występują w rozmaitych formach zależnie od wykorzystania. Oczywiste jest, że innego rodzaju opony stosuje się do zwykłych osobowych samochodów, a inne do samochodów ciężarowych. Całkowicie odrębną grupę natomiast tworzą opony do zadań specjalnych, stosowane na przykład w urządzeniach rolniczych. Kombajn czy ciągnik musi bowiem posiadać warunki do funkcjonowania na kłopotliwym i zróżnicowanym terenie i te warunki powinny mu gwarantować przede wszystkim opony. W kontekście jednak opon zwykłego auta osobowego także można dokonać rozróżnień. Niezależnie od odmiany opony najbardziej znaczący jest jej stan. Wszystkie odmiany wymagają co jakiś czas całkowitej wymiany. W miarę jazdy autem bowiem opona ulega zużyciu szybciej, niż wielu ludzi sądzi.

Stopień zużycia można poznać po bieżniku. Trzeba ten aspekt dokładnie kontrolować również przy kupnie używanego ogumienia. Ponadto rodzaj ogumienia zależy przede wszystkim od warunków na drodze, wywołanych aktualną porą roku.

Ogumienia na zimę

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Zima jest czasem, w którym poruszanie się po drodze od razu staje się znacznie trudniejsze niż w pozostałych miesiącach. Bierze się to w dużej mierze z niskiej temperatury, która sprawia, że droga jest często oblodzona. Ponadto śnieg też bardzo spowalnia i utrudnia ruch kołowyna drogach W takich warunkach w znaczny sposób zwiększa się ryzyko wypadku, zwłaszcza że często także widoczność jest ograniczona. Potrzeba więc wówczas opon specjalnych, dzięki którym pewniej będzie jeździć samochodem w takich warunkach. Ogumienie zimowe jest do tego specjalnie przygotowane. Wielu właścicieli samochodów bagatelizuję sprawę regularnej wymiany opon, co nierzadko kończy się wypadkem.

Opony całoroczne i letnie
Producenci ogumienia pewien czas temu wymyślili rozwiązanie sprawy wymiany opon, tworząc opony na cały rok.

Masz zamiar bardziej poznać opisywany tutaj temat? Jeżeli tak, zobacz polecane informacje innych tego typu wpisów. One także omawiają tę kwestię.

Jest to rozwiązanie stosunkowo dobre, z pewnością lepsze od wykorzystywania opon typowo letnich w zimie. Powinno się jednak pamiętać, że opon zimowych nic nie zastąpi i w cięższych warunkach najlepiej jest jednak je zakupić. Z kolei opony (opony poznań) letnie (wejdź)
są przygotowane do poruszania się w bardziej przystępnych warunkach. Z kolei są one bardziej odporne na wyższe temperatury, z jakimi jest do czynienia latem.