Z jakiej przyczyny kupujemy stare automobile?

W obecnych czasach, nie mając pojazdu jesteśmy uziemieni do jednego punktu, głownie w małych miejscowościach, gdzie komunikacja miejska nie ma dobrze rozwiniętej sieci przewozów.

ciężarówka

Autor: Gaetano Rap
Źródło: http://www.flickr.com

Tak więc autentyczny rynek samochodowy powstał u nas nie wcześniej aniżeli u schyłku lat 80. Wraz ze zmianą systemu ekonomicznego można było łatwo kupować wozy. Z racji różnic ekonomicznych między Polską a tak zwanym Zachodem do naszego kraju sprowadzano na masową skalę używane samochody. Sytuacja mimo ćwierć wieku praktycznie się nie zmieniła. Po naszych drogach zazwyczaj jeżdżą pojazdy 10 letnie i starsze. Średni wiek samochodu ściąganego z Niemiec to 16 lat, sporo więcej aniżeli przeciętna w pozostałych krajach wspólnoty. Oczywiście sam import auta to dopiero początek. Używane samochody TIR potrzebują całej sieci serwisującej (więcej tutaj: ). Importerzy dają pracę mechanikom reperującym importowane pojazdy, dzięki nim mają również zajęcie stacje kontroli samochodów, producenci zamienników, tudzież ich sprzedawcy. To pozytywne strony wtórnego obrotu wozami.

Nie każdy może porwać się na nowy auto z salonu samochodowego. Rozwiązaniem na deficyt tak dużej gotówki są auta używane! Kup pojazd, które już poprzednio posiadało jednego posiadacza. Możesz udać się na giełdę i tam obeznać się z ofertą, lub o własnych siłach zorientować się w propozycji osób prywatnych, na różnego typach witrynach licytacyjnych. Zdefiniuj kryteria, pozwoli to skuteczniejsze wyszukiwanie licytacji. Gdy namyślisz się na jakieś z przedstawionych aut, dogadaj się na lustrację techniczną w zakładzie mechanicznym. Jest to bardzo istotne – ratuje przed zamaskowanymi kosztami. Posiadasz przekonanie, że w następnych latach nie będziesz zmuszony zrobić kosztownej reperacji i uchronisz się przed niemoralnym sprzedawcą. Trafnie wyszukana strona o motoryzacji pomoże Ci w poszukiwaniu potrzebnych informacji.

ciężarówka

Autor: Barry Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje lecz mroczna strona owego interesu. Wielokrotnie sprowadzane samochody nie spełniają reguł ekologicznych, co przysparza się do zatrucia przyrody. Istnieją sprzeczności między ekologami a branżą sprzedającą używane samochody , jednak przekonujące jest że to problem – zwłaszcza iż RP zobowiązała się do szanowania norm ekologicznych.

Znaczącą mocną stroną aut importowanych jest fakt, że są one w sprawniejszej kondycji, są nowsze, mają mały przebieg, są dobrej firmy. Ich słabsze zniszczenie następuje z powodu dobrego poziomu szos, a także dlatego, że użytkownicy zagraniczni często wymieniają samochody na nowsze. Miej świadomość, że po nabyciu samochodu należy je zewidencjonować w odpowiedniej placówce. Ponad to trzeba zgłosić się w firmie ubezpieczeniowej, w której wykupimy odpowiedni zestaw ubezpieczeń. Obligatoryjne jest ubezpieczenie OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna, Auto Casco jest już dodatkowe i chroni przed opłatami za zdarzenia losowe, np. kradzież czy popsucie auta w stłuczce ze zwierzęciem.